Травма
Емоционалната и психологическа травма е резултат от изключително стресиращи ситуации.
Понякога тези ситуации могат да застрашат живота ни. Въпреки това, не е нужно да сте преживели война, катастрофи, природни бедствия или домашно насилие.
Всяко събитие, което ни претоварва, което не можем да преработим сами и което ни кара да се чувстваме изолирани и безпомощни, може да е травмиращо.
Травмата не се определя от големината или заплахата от събитието, а по-скоро от начините по които го преживяваме и от дългосрочните последствия за тялото и нервната система. Затова и двама души преминали през и едно и също събитие могат да бъдат засегнати по различен начин. Травмата е следата, която събитието оставя в нас, а не самото събитие.
Колкото по-изплашени и безпомощни се усещаме, толкова по-вероятно е да останем травматизирани. Колкото повече травма имаме в историята си, толкова по-травматични са и събитиято от настоящето.
Травмата активира древни защитни биологични механизми, които чрез различни симптоми могат да причинят значителен дискомфорт и страдание. Хубавото е че, с правилните методи и подкрепа, същите тези древни механизми могат да помогнат да трансформираме всяко преживяване в здраве и вътрешна сила.